Eczanelerde Satılan Egzama Şampuanları

Seboreik dermatit (saç egzaması) hastalığının oluşma kaynağı; sağlıklıksız ortamlarda yaşayan Malassaziya isimli zararsız mantarın yağlanmalarla birlikte tepkimeye girerek mantar sporlarının ve bakterilerle biraya gelmesiyle oluşmaktadır. Uzmanlar, yağlı egzamanın ortaya çıkış süresini ortalama 3 hafta olarak belirlediği için bu süre zarfında zararlı egzama mantarlarını öldürebilecek tek etken maddenin climbazole olduğunu söylemektedirler. Klimbazol içeren ürünler ise sadece seboreik dermatitin tedavisinde kullanılmakta olup, eczanelerde satılan egzama şampuanları içerisinde yer almaktadır. Hemen hemen eczanelerin tamamında bulunduğu için ulaşılabilirliği oldukça yüksektir.

Uzmanların bir uyarısıda eczanelerde satılan seboreik dermatit şampuanlarının bilinçli ve hastalığınıza uygun kullanılmasıdır. İleri derecede kabuk bağlamış yağlı egzama için önerilen klimbazol oranı 1.6 ve üzeridir. Saçınızın kaşıntıları yeni başladıysa ve egzamanızın daha başlangıç aşamasındaysanız 1.0 oranı sizler için yeterli olacaktır. Dermatoloji uzmanlarının belirttiği rakamların altına kullanılan climbazole şampuanları seboreik dermatit hastalığınızı kalıcı olarak tedavi etmeyecek, anlık rahatlama hissi sağlayacaktır.

Sağlık Bakanlığının analizlerine göre eczanelerde satılan en iyi egzama şampuanları etken maddelerini yüksek oranda barındıran QL, Vichy ve Sante Plus markalarından ibarettir. Piyasada bulunan diğer markaların tamamı yağlı egzama için çözüm önerisi değildir.

Eczanelerde satılan seboreik dermatit şampuan isimleri (markaları)

Dünya genelinin tamamında eczanelerde satılan şampuanlar Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olup etkisi klinik testler sonucunda kanıtlanmıştır. Fakat, eczanelerde satılan egzama şampuanların arasında %30 ile %90 oranında etki farkı bulunmaktadır. Farklı markaların içerikleri tamamen aynı olsa bile, etken maddelerin karışım oranları değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı eczanelerde satılan egzama karşıtı şampuanları etki oranına göre listelemek istiyoruz.

Eczanelerde satılan en iyi seboreik dermatit şampuanlarını kullanıcı yorumları sayfasında yer alan bilgilere istinaden değenlendirdik. Egzama hastalığını kısa sürede tedavi eden eczane şampuanlarını yapılan anket oylaması sonuçlarına göre şu şekilde belirledik;

 1. Quality Life QL egzama ve kepek şampuanı
 2. Vichy dercos seboreik dermatit şampuan
 3. Sante Plus yoğun kepek şampuanı
 4. Doal 500 ml.
 5. Kenozal kimyasal şampuan
 6. Ketoral kimyasal 200 ml. şampuan
 7. W – Lab Centellin
 8. MAVENA® Şampuan Atopik cilt Sedef Egzama
 9. Softto Plus Egzama
 10. Natrumin

Genel olarak listemizin en başında yer alan marka Akdeniz Üniversitesi tarafından geliştirilmiş ve üretilmiş egzama karşıtı şampuandır. Türkiye standartlarında yüksek oranda (1.8) klimbazol kullanılan ilk ve marka olduğu için müşteri memnuniyet oranı %99’dur.

Vichy dercos L’oeral firmasına ait bir alt şirketin seboreik dermatit şampuanıdır. 2016 yılından bu yana tüm eczanelerde bulabileceğiniz yağlı egzama karşıtı şampuandır. İçerisinde barındırdığı klimbazol 0.9 oranındadır. Anlık, geçici ve kısa vadede egzamanın ilerlememesi için kullanılmaktadır. Düzenli olarak kullanılması durumunda seboreik dermatit hastalığını tamamen iyileştirmez.

Sante Plus markası da bir dönem eczane raflarında oldukça rağbet görmüştür fakat egzamanın yanı sıra saç tiplerinde meydana gelen kepeklenmeyi önleyemediği için kullanıcılar tarafından şikayet yağmuruna boğulmuştur. Müşterilerin ürünleri sürekli iade etmesinden dolayı 2020 yılının başlarında ecza depoları tarafından satışı durdurulmuştur. Eczanelerde yasaklanan egzama şampuanı olması ürünün işe yaramadığını anlamına kesinlikle gelmez. Yalnızca seboreik dermatitiniz var ise ve kepek sorunu yaşamıyorsanız denemeniz tavsiye edebileceğimiz ürünler arasında yer almaktadır.

Eczanelerde satılan egzama şampuanı fiyatları 2021 – 2022 yılı

Egzama şampuanlarının eczane satış fiyatları ile internet üzerinde ki fiyatlar arasında yarı yarıya fark bulunmaktadır. Bunun sebebi ise halkın eczaneye olan güven duygusunun ticaretle birleştirilip suistimal edilmesinden kaynaklanmaktadır. Eczanede satışa sunulan bir şampuanın üretici firması, fatura ibraz ettiği sürece ürünü dilediği her platformda satma hakkında sahiptir. Toplumun bazı kesimi eczaneden alırsam daha güvenilir olur mantalitesinde oldukları için tavsiye edilen satış fiyatının 5 katına kadar ekstra ücret ödeme kabul etmektedirler.

Her eczanede bulabileceğiniz egzama karşıtı şampuanı farklı platformlarda daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Ürünün barkodunun ve faturasının olması orijinalliğinin göstergesi olduğu için gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz. Dilerseniz de size en yakın eczaneye başvurarak bir miktar fazla ödeme yaparak da ürüne sahip olabilirsiniz.

2021 yılında gelen güncel zamlar ile birlikte egzama şampuanlarının eczane fiyatları şu şekildedir;

 • Quality Life QL egzama ve kepek şampuanı fiyatı 99 TL
 • Vichy dercos seboreik dermatit şampuan fiyatı 95 TL
 • Sante Plus yoğun kepek şampuanı fiyatı 75 TL
 • Doal 500 ml. fiyatı 60 TL
 • Kenozal kimyasal şampuan fiyatı 25 TL
 • Ketoral kimyasal 200 ml. şampuan fiyatı 30 TL
 • W – Lab Centellin fiyatı 45 TL
 • MAVENA® Şampuan Atopik cilt Sedef Egzama fiyatı 88 TL
 • Softto Plus Egzama fiyatı 70 TL
 • Natrumin eczane fiyatı 90 TL

2022 yılına girildiği zaman ilaç sektörünün değişmeyen %20’lik zammı ile karşı karşıya kalırsınız. Örneğin bu sene içerisinde eczaneden 99 TL’ye satın aldığınız QL egzama şampuanını, 2022 yılının başlangıcıyla birlikte 120 TL’ye sahip olabilirsiniz.

Egzama karşıtı şampuanlar internet üzerinden alınır mı?

Evet alınır. Eczanelerde satılan şampuanlar ile internet üzerinde satılanlar arasında yalnızca fiyat farkı bulunmaktadır. Üretici firma ürünün imalatını gerçekleştirdikten sonra perakende satış sitelerine ve ecza depolarına gönderim sağlar. Tüketiciye ulaşınca kadar aracı olan her toptancı kendi kar marjını ürüne yansıttığı için 99 TL’ye alabileceğiniz ürün 250 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu fiyat artışları genel olarak klasik ticaret yöntemleri olan avmlerde, eczanelerde, aktarlarda ve diğer kozmetik marketlerinde geçerlidir.

İnternet üzerinden uygun fiyatlara egzama şampuanlarının uygun fiyatlara satılması demek direk üretici firmanın doğrudan müşterilere kargolanması manasına gelmektedir. Minimum 3, maksimum 5 aracı firmayı aradan çıkararak aynı kar marjı ile tüketiciye doğrudan ürünü ulaştırmayı hedeflemektedir. Böylelikle potansiyel müşteri kitlesi avantajlı internet fiyatlarından yararlanarak %80 oranında maddi tasarruf elde etmeyi başarmaktadır.

İnternet üzerinde satılan seboreik dermatit şampuan siteleri Sağlık Bakanlığı denetiminde olduğu için anında değişim ve iade şansını sizlere sunmaktadır. Mağazalardan veya eczanelerden aldığınız bir üründe iade garantisi olmadığı için müşteriler yasal haklarının geçerli olduğu e-ticaret mağazalarını tercih etmektedirler.

Eczanelerde satılan en iyi egzama şampuanı QL Quality Life

Sağlık Bakanlığı onaylı olup dermatolojik testlerden %100 başarıyla geçen en etkili seboreik dermatit şampuan markası QL Quality Life olmuştur. QL markası 2021 yılında ecza depolarının, ürün sahibinin ve diğer firmalarınında içerisinde yer aldığı kullanıcı memnuniyet anketinde %98 oranında oy alarak Türkiye’de seboreik dermatit hastalığını tedavi eden en iyi egzama karşıtı şampuan unvanını ele almayı başarmıştır.

QL egzama şampuanı eczanelerde en çok satılan seboreik dermatit şampuanı olmasının en büyük neden içeriğinde yüksek oranda climbazole ve defne yaprağı etken maddesi kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Climbazole, Avrupa standartlarında ulaşabilmesi zor olan etken madde olduğu için ender ilaçların içerisinde yüksek oranda kullanılmaktadır. Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığının belirlediği oranda klimbazole kullanan ilk ve tek markanın QL Quality Life olması kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmesine sebep olmuştur.

QL seboreik dermatit şampuanı kullananların %99’u yağlı egzama hastalığını 30 gün içerisinde tedavi ettiğini söylemektedirler. Klinik test çalışmalarında da her 100 kullanıcıdan 98’nin QL seboreik şampuandan memnun kalması da bu teoriği doğrulamaktadır.

QL egzama şampuanı kullanıcı yorumları sayfamızı incelediğiniz zaman Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan en etkili egzama şampuanı olduğu müşterilerimiz tarafından dile getirilmiştir. Ekseri olarak ürünün klinik çalışmaları, onay belge numaraları ve başarı ödülleri sayfamızda yer almaktadır.

10 yorum

 1. Google arama motorlarında araştırma yaparken Dermatoloji uzmanının bir önerisi sayesinde QL şampuan ile tanıştım. Saçımda ileri derecede kabuklanma ve kaşıntı mevcuttu. Bunun için hocamızın önerisi olan şampuanı kullanım talimatında olduğu gibi;
  -İlk hafta sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa,
  -İkinci hafta günde bir defa,
  -3.4.5.6.7.8.9.10.11. ve 12. haftalarda ise 2 günde bir kullandım.
  İlk 10 gün içerisinde saç diplerimde ki egzama yaralarım tamamen ortadan kalktı. Geri kalan zamanlarda ise müşteri temsilcisinin söylediği gibi saç derimin seboreik dermatit hastalığına karşı bağışıklık kazanabilmesi için 3 ay boyunca düzenli olarak kullandım. Quality Life firmasına çok teşekkürlerimi iletmek istiyorum, şu anda saç diplerim eski canlılığına ve parlaklığına kavuştu.
  Dipnot: QL egzama şampuanını kendi eczanemden bir 2 kutusuna 250 TL ödeyerek satın almıştım fakat resmi sitesinde fiyat çok uygun. O zamanlar internet üzerinde satıldığını bilseydim direk sizden sipariş verir eczaneye para kazandırmazdım. 🙁

 2. Eczanelerde satılan kenozal kimyasalı herhalde aramızda kullanmayan yoktur. Çünkü tüm dermatoloji uzmanları firma ile anlaştıkları için kar alıp, eczanelere yönlendiriyorlar. Gerçekten etkili bir sonuç alınsa param helal olsun diyeceğim ama yeniden egzamalarım başlıyor. Sürekli olarak kullanmamı gerektirmeyen 4-5 ayda tedavi edecek ömürlük bir şampuan tavsiye edecek yok mu?

  • Kadriye Hanım merhabalar. Sizlere tavsiye edeceğim en etkili eczane şampuanı QL’dir. Başlıca yüksek oranda climbazole olmak üzere içerisinde 29 farklı etken madde bulunur. Saç derisinde zararlı egzama mantarlarını temizleyerek kepeklenmeyi ve saç dökülmesini önler. Eczaneden alıp da memnun kaldığım tek üründür. 3 ay boyunca düzenli olarak kullandınız zaman ömür boyu seboreik dermatit hastalığınızı ortadan kaldırıyor. Eczanelerde satılan diğer ekzama şampuanlarını kullanmayı bırakınca 6 ayda hastalık kendini tekrarlıyordu. Fakat şu anda aradan 3 yıl geçmesine rağmen saçımda tek bir kaşıntım dahi yok. Kesinlikle kullanmanızı öneriyorum.

 3. Cilt hastalıklarının en büyüğü seboreik dermatiti QL şampuan sayesinde ortadan kaldırdım. Eczacı arkadaşımın tavsiyesi üzerine kullandığım bir üründü. Daha önce fiyatı uygun olup da eczanelerde satılan kimyasal şampuanları kullandım ama istediğim etkiyi alamadım. Ketoral markası biraz olsun saçlarımı rahatlattı ama 15 gün sonra egzama yaralarım tekrardan kabuklanmaya başladı. Fakat QL markasında böyle bir durum söz konusu olmadı. Eczacımın söylediği gibi ilk hafta günde 2 defa kullanarak ikinci haftaya geçtim. Diğer kalan zamanlarda da her gün veya iki günde bir saç diplerimde bekleterek yıkadım. 20 günün sonunda saçlarımda bir tane bile egzama yarası ve kaşıntı kalmadı. Gerçekten bu zamana kadar kullandığım eczanelerde bulunan en etkili şampuan diyebilirim.

 4. 2020 yılında eczanelerde satılan egzama şampuanlarının fiyatları bu sene ikiye katlamış. Geçen sene yeğenime aldığım QL seboreik dermatit şampuanın eczane fiyatı 100 TL iken, şu anda 200 TL olmuş. Bende bu kadar zamma boyun eğmemek için internet sitenizden sipariş verdim. Söylediğiniz gibi bir iş gününde ürün elime ulaştı ve ödemesini kapıda kredi kartı ile yaptım. Kullanıma başlayalı tam 7 gün oldu ve %80 civarında egzamam temizlendi. Her şey için çok teşekkür ederim. <3

 5. Akdeniz üniversitesi teknokentinde üretilen ürünlerden çok memnunum. Antalya’da yaşayan biri olarak Akdeniz üniversitesi adını duyduğun her zaman gözünüz kapalı güvenebilirsiniz. Teknokent’te üretilen kozmetik ürünlerin içerisinde gerçekten kaliteli etken maddeler yüksek oranda kullanılıyor. Normal bir kozmetik firması gibi asla değiller. Ürünlerin tamamı uzman eczacılar ve dermatoloji doktorlar tarafından geliştirildiği için düzenli olarak kullananların %100 etki göreceği bir üründür.

 6. Arkadaşlar toplanın size bir sır vereceğim. Yağlı egzama hastalığını nasıl ortadan kaldıracağımızın araştırmasını 15 gün boyunca sürdürdüğüm için emeklerimin boşa gitmemesi için yorumumu dikkatli bir şekilde okumanızı istiyorum. Öncelikle, eczanelerde satılan konazol ve ketoral şampuanların içerisinde kimyasal kortizon bulunmaktadır. Kısa vadede saçınıza ve saç derinize ciddi manada (dökülme+kepeklenme) zarar vermektedir. Bu sebepten ötürü ürünü satan eczacılar 1 aydan fazla kullanmayın diye sürekli uyarırlar. Kortizonun yan etkisiyle beraber ilerleyen dönemlerde kel kalma ihtimaliniz oldukça yüksektir.
  Sizin için tavsiye edebileceğim en iyi egzama mantarı öldürücü ”climbazole” isimli etken maddedir. Genel olarak Avrupa ülkelerinde kullanılmaktadır ve oldukça pahalıdır. Ülkemizde ki eczanelerde seboreik dermatit şampuanları içerisinde kullanan QL ile Vichy Dercos diye iki marka vardır. QL şampuanın içerisinde 1.8 oranında, Vichy Dercos şampuanın içerisinde ise 0.9 oranında bulunmaktadır. Sadece saç egzamanız var ise ve farklı bir yan etkiniz yoksa direk Vichy şampuanı kullanmanızı öneririm. Fakat, egzama ile birlikte kepeklenmeniz, saç dökülmeniz ve kaşıntınız var ise QL şampuanı öneririm.
  QL’in içerisinde 29 farklı etken madde tüm saç hastalıklarına yönelik formulize edilmiştir. Vichy markası ise sadece saç egzamasının tedavisinde kullanılmaktadır. Kendi sorununuza yönelik dilediğiniz ürünü tedarik edip tedavinize başlayabilirsiniz. w haftalık araştırmalarımın sonucunda ortaya çıkardığım en iyi sonuç bunlardan ibarettir. Sağlıcakla kalın.. 🙂 <3

 7. Merhabalar, Antalya’da ki eczanelerde QL şampuanın fiyatı 199 TL, sizin sitenizde 3 al 2 öde kampanyası ile 199 TL’ye geliyor. Ben sizden sipariş vermek istiyorum. Lütfen kapıda kredi kartı ile ödeme seçeneği olmak suretiyle 3 kutu egzama şampuanından gönderebilir misiniz?

  • Yusuf Bey Merhabalar. Öncelikle markamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Siparişlerinizi https://www.qlseboreikdermatit.com/hizli-siparis-formu/ sayfasına giderek yada 0537 382 70 22 numaralı hattımızdan 7/24 oluşturabilirsiniz. Kargonuzun size teslim edilmesi esnasında ödemenizi nakit veya kredi kartıyla gerçekleştirebilirsiniz.
   Dipnot: Ecza depoları ve eczanelerden satılan ürünlerimizin tedarikçi firması olmamıza rağmen ortaya çıkan fiyat farkı aracı kurumlardan meydana gelmektedir.

 8. 2021 yılı Eylül Ayı Seboreik Dermatit Şampuanları Eczane Fiyatları;
  – QL Egzama ve Kepek Karşıtı (Yağlı) Eczane Fiyatı 150 TL
  – Vichy DErcos Egzama Şampuanı 110 TL
  – Ketoral Şampuan Eczane Fiyatı 30 TL
  – Konazol Şampuan Eczane Fiyatı 35 TL
  – SantePlus Seboreik Dermatit Şampuan Eczane Fiyatı 45 TL
  Not: Eylül ayında ki egzama şampuanlarının güncel fiyat listesi yukarıda ki gibidir. Bulunduğunuz il ve ilçeye bağlı olmaksızın ecza depoları fiyat farkı uygulayabilmektedir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*