Eczanelerde Satılan Saç Vitaminleri

Sağlık Bakanlığı onaylı tabletler saçınızın ihtiyaç duyduğu protein ve mineralleri karşılayarak güçlendirmeye ve dökülmesini engellemeye destek olmaktadır. Saçınız için gerekli vitaminleri doğru tavsiyeler ile düzenli olarak alındığı takdirde işe yarayacağını, aksi halde etki göstermeyeceğini bilmelisiniz. Bu konuda uzmanların tavsiyesi doktor reçetesi ile eczanelerde satılan saç vitaminlerinin alınmasından yanadır. Çünkü eczanelerde birden fazla markanın onlarca farklı içerikte tableti bulunduğu için en etkili ürünü bulabilmeniz için sadece öneriler yeterli değildir.

Eczanelerde satılan saç vitaminleri arasında en çok satılan ürünler sadece doktorların tavsiyesi ile satın alınmamaktadır. Eczacılar, dermatologlar ve sosyal medya uzmanlarının önerisi üzerine de piyasada ki ürünlerin rağbet görmesinde oldukça etkilidir. Özellikle instagram üzerinde tanıtımı yapılan vitamin tabletlerin influencerlar tarafından kullanıp, etkisi görüldü zaman eczaneden satın alınması için yönlendirme yapmaktadırlar.

Saç için gerekli en iyi vitaminler nelerdir?

Eczanelerde satılan vitaminler arasında uzmanların tavsiye ettiği saç güçlendirici, onarıcı ve uzatıcı etken maddeler bulunmaktadır. Fakat, bu vitaminler tek başına kullanıldığı zaman değil complex karışım halinde daha etkilidir. Vitaminler yağda ve suda çözünen bileşenlerden meydana geldiği için tek başına kullanılması önerilmemektedir.

Saç dökülmesini ortadan kaldırmak ve sağlıklı uzamasını istiyorsanız eczanelerde satılan en iyi 10 saç vitaminlerini kullanmanız gerekir.

1. Biotin (B2 + B3 + B5 + B6 + B12)

Biotin, B vitamini ailesine ait olan ve saç tabletleri içerisinde en çok kullanılan vitamindir. Saç köklerinin güçlendirilmesinde kullanılır, DNA sentezinde doku oluşumunu ve yenilenmesini destekler. Biotin, kan hücrelerinin ve sinir dokusunun bakımına da yardımcı olmakta, diyabet ve kolesterolü düşererek kalp rahatsızlıklarına karşı koruyu etki sağlamaktadır.

Biotin eksikliği aşırı düzeyde alkol, sigara tüketiminden ve antibiyotik kullanımından kaynaklanmaktadır. Biotin eksikliği görülmeye başladığı zaman saç diplerinde kaşıntı, kızarıklar başlar. Kısa zaman içerisinde saçlar matlaşır, güçsüzleşir ve dipten dökülür.

2. A Vitamini

A vitamini, cildin onarılmasında ve cilt hastalıklarının iyileştirilmesi için kullanılan vitamindir. A vitamini güçlü antioksidan olduğu için kadın ve erkek saç derisinin bağışıklığında çok etkili koruyucudur. Saçlarınızı zararlı güneş ışınlarından koruyarak enfeksiyon kapmasını önlemektedir.

A vitamini eksikliğini dengesiz beslendiğiniz zaman saçınızın kuruluğundan ve kepeklenmesinden anlayabilirsiniz. A vitamini vücudunuzda eksildiği zaman yalnızca oral yolla alınan takviyeler sonucunda kendini yenilemektedir. Şampuan ve bakım yağlarının A vitamini eksikliğini tamamlamaz.

3. C Vitamini

C vitamini vücudunuzun olmazsa olmaz vitaminlerinden biridir. C vitaminini eksik veya hiç almadığınız zaman vücudunuzun belirli başlı bölgelerinden morarmalar ve kızarmalar başlar. Saç yapısına doğrudan etkisi olmasa bile, dirençsiz vücuttan zayıf saç kökü çıkacağı için cansız görünüm oluşturur.

C vitamini gıda takviyesi ile değil de doğal yollarla almanız tavsiye edilir. Portakal, mandalina, greyfurt, kivi, ananas gibi meyveler ihtiyacınız olan C vitaminini doğrudan ve fazlasıyla almanızı sağlayacaktır.

4. Keratin

Keratin, epidermis hücrelerinin gerekli ihtiyacı olan doğal proteindir. Yüksek oranda aminoasitlerden oluştuğu için saç telini ciddi anlamda güçlendirerek bağışıklık kazandırır. Isıtma cihazlarından, güneşten ve kirli havadan zarar görmüş saç pullarını onarır.

Keratin, saç yapısına Çinko ve B6 vitaminleri sayesinde saç yapısına taşınır. Yüzey tabakasının keratini emilim yapıp saç diplerine yedirebilmesi için tek başına kullanılmamalıdır. Mutlaka bileşim maddeleri ile destek vererek Keratinin gücünden yararlanılmalıdır.

5. E Vitamini

E vitamini, hormonal bozukluklarının dengelenmesinde önemli rol oynar. Zararlı serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olur. Özellikle hipodermis hücrelerinin sebum oksidasyonunu engeller.

Saçlarda aşırı yağlanmayı önlediği için besin kaynağında ki gelişime olumsuz etki sağlamaz. Böylelikle saçınız sağlıklı bir şekilde uzarken yıpranmaz, dökülmez.

6. D3 Vitamini

D3 vitamini kemik gelişimi için kullanılmayan D vitamini türüdür. Vücudunuzun kıl köklerinin güçlendirilmesi için kullanılmaktadır. D3 vitaminini eczaneden alıp kullanmak isterseniz eczanız size yan tesirlerinden mutlaka bahsedecektir.

Saç oluşumunu desteklediği gibi genital bölgelerde ki kıllanma oranını %10 civarında arttırmaktadır. Endişe edilecek bir yan etki olmadığı için Sağlık Bakanlığı tarafından D3 vitaminin saç dökülmesinde kullanılmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir.

7. Folik Asit

Folic Acid (Vitamin B9) saç dökülme karşıtı vitaminler arasında en önemli koruyucudur. Folik asitin yapısında yer alan vitaminler matrix, papilla, medulla hücrelerinin oluşumunu destekler. Kan damarlarının fonksiyonel düzeyde çalışmasıyla beraber kıl köklerinin hacmini 3 katına katar büyütebilmektedir.

Böylelikle 1.0 mm kalınlığında uzayan saç teli 2.9 mm genişliğine kadar ulaşabilmektedir. 1. tabadan itibaren 3.0 mm kalınlığından çıkan saçın incelerek kırılma ihtimali neredeyse imkansızdır.

Burada folik asitin kısaca görevi; en dip tabakadan oluşan saçın daha hacimli çıkmasına yardımcı olmaktır. Deri yüzeyine çıktığı zaman ısı bazlı ne kadar işlem görürse görsün kolay incelmesini önler.

8. At Kuyruğu

At kuyruğu otu, saç dokunuzun zararlı görmüş, tahriş olmuş bölgelerini onarır. Fitoterapi uzmanlarının tavsiye ettiği en hızlı saç uzatıcı bitkidir. Güçlü antioksidan içeriği ile saç derisinde bağışıklığı bozan tüm bakterileri öldürür.

At kuyruğu eczanelerde satılan bitkisel vitamin takviyeleri arasında farklı işlevde de yer almaktadır. Saç derisinde yağlanma, kepeklenme ve iltihap onarma gibi özellikleri de bulunduğu için bir çok hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

9. Selenyum

Selenyum vitamini, saç derisinde kullanılan enfeksiyon önleyici eczane ürünüdür. Tek başına kullanıldığı zaman deri hastalıklarında, bileşenleri ile formülize edildiği zaman saç bakımında etkin rol oynamaktadır.

10. Çinko

Çinko eksiliğinin saç dökülmesine doğrudan etkisi bulunmaktadır. D3 vitamini ile Çinko’nun yeterli tüketilmemesi sonucunda deri hastalıkları meydana gelmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*